Podróże

WIZA DO USA- KROK PO KROKU

Wiza do USA

Pierwszy raz od 11 lat zdarzyła mi się tak długa przerwa między postami na blogu. Jeśli nie obserwujecie mnie na FB czy IG to musicie wiedzieć, że była ona spowodowana moim ślubem i podróżą poślubną, która zresztą w dalszym ciągu trwa. Jesteśmy w trakcie intensywnego zwiedzania zachodniego wybrzeża USA, ale w końcu mamy z Adim pół dnia przerwy i odpoczynku w naszym tripie przed kolejnymi punktami, które nas czekają. Ten moment chciałam wykorzystać na podzielenie się z Wami kilkoma spostrzeżeniami i zachęceniem Was do podróżowania do USA. Oczywiście w czasie podróży zapełniamy dysk tysiącami zdjęć, a co za tym idzie możecie się spodziewać wielu postów, zarówno modowych, ale również tych ze zwiedzania ogromnej ilości miejsc, w końcu zahaczyliśmy już o 7 stanów. Mam nadzieję, że te posty zainspirują Was do podróży i zwiedzenia najpiękniejszych zakątków USA.

Na obecną chwilę, by wyjechać do Stanów potrzebna jest wiza. W tym roku istnieje ogromna szansa, na to że zostaną one w końcu zniesione, a wymarzona podróż będzie dużo łatwiejsza. Co ważne to wszystko zależy od nas samych. Amerykanie nie mają złej woli i wcale nie zależy im na tym byśmy musieli ubiegać się o wizy. Musimy jednak spełniać pewne zasady by tak się właśnie stało. Kluczowym punktem, który blokuje nam tę możliwość jest procent odrzuconych wniosków o wizę. Co to oznacza? By Polska mogła przystąpić do programu bezwizowego odsetek odrzuconych wniosków o wizę turystyczną i biznesową nie może przekraczać 3% w skali roku (między 1 października, a 30 września kolejnego roku). W zeszłym roku byliśmy już bardzo blisko. Odsetek wyniósł 3,99%. Co zrobić by poprawić ten wynik i w końcu móc cieszyć się bezwizowymi wyjazdami do USA?

Najczęstszą przyczyną odmowy przyznania wizy jest niewłaściwe wypełnienie wniosku o jej przyznanie. Im więcej właściwie wypełnionych dokumentów do 30 września tym większa szansa, że w przyszłym roku w końcu wizy zostaną zniesione.

Co ważne nie myślcie w ten sposób – ok, inni złożą wnioski, a ja za rok pojadę za darmo bez wizy. To tak nie działa. W systemie bezwizowym trzeba uiszczać opłatę i wypełniać dokument ESTA. Poza tym w systemie bezwizowym możecie być w USA najdłużej 90 dni, a posiadając wizę nawet 180 dni!

Dlatego chcę pokazać Wam jak wygląda cały proces ubiegania się o Wizę.

 1. Na początek musimy wypełnić wspomniane już dokumenty potrzebne do przyznania wizy, czyli w wypadku wizy turystycznej będzie to formularz DS-160 B2. Jeśli nie wiecie jak właściwie to zrobić poproście kogoś kto ma już wizę by Wam pomógł. Możecie się też zdać na pomoc specjalnych kancelarii, które pomagają wypełniać takie dokumenty. Jest to oczywiście płatne i kosztuje między 300-600 zł od osoby w zależności od wybranego pakietu + koszt złożenia dokumentów, który wynosi 160$. Następnie zakładamy swój profil w systemie wizowym.
 2. Jeśli nasz wniosek jest wypełniony prawidłowo zostajemy zaproszeni na rozmowę z konsulem, na którą musimy zabrać ze sobą ważny paszport lub jego skan, wydrukowane potwierdzenie złożenia wniosku DS-160, zdjęcie w formie elektronicznej- specjalnie wykonane zdjęcie biometryczne do wizy oraz potwierdzenie umówionego wcześniej spotkania. W Polsce takie spotkania odbywają się w Ambasadzie USA w Warszawie oraz w amerykańskim konsulacie generalnym w Krakowie.

Jeśli chodzi o samą rozmowę z konsulem nie jest ona stresująca i nie wygląda jak przesłuchanie tylko raczej luźna rozmowa. Pracownik ambasady będzie chciał się dowiedzieć czy mamy rodzinę w USA, jak wygląda nasza sytuacja zawodowa, rodzinna, co wiąże nas z Polską- jednym słowem jest to próba oszacowania czy wrócimy do Polski czy będziemy próbowali zostać nielegalnie w Stanach próbując przy tym podjąć pracę. Po kilku minutach rozmowy urzędnik wydaje decyzję odnośnie przyznania nam wizy. Wydaje mi się, że ta decyzja jest już wydawana wcześniej na podstawie prześwietlenia naszych dokumentów i danych z wypełnionych wniosków. Rozmowa w wyjątkowych wypadkach może nas pogrążyć jeśli powiemy coś do czego nie przyznaliśmy się we wniosku.

Najbardziej pozytywnym wynikiem spotkania z konsulem jest przyznanie nam wizy na 10 lat. To maksymalny czas na jaki otrzymuje się wizę.

 • Odbiór wizy

Na paszport z wizą musimy czekać około 3-5 dni roboczych. Możemy go odebrać w wybranym wcześniej punkcie lub za dodatkową opłatą otrzymać go kurierem do domu.

 • Kto może nie otrzymać wizy

Osoba która ma kryminalną przeszłość lub odbywała karę więzienia będzie miała utrudnioną możliwość otrzymania wizy. Jej wniosek może zostać odrzucony z tego właśnie powodu.

 • Rozmowa na lotnisku

Ostatnim etapem przed wjazdem na teren USA jest rozmowa z urzędnikiem na lotnisku w Stanach. To on ostatecznie wydaje zgodę na naszą wizytę w tym kraju. Podczas tej krótkiej rozmowy skanowane są nasze odciski palców, a urzędnik dopytuje o cel naszej podróży, miejsce gdzie się zatrzymamy oraz czas jaki chcemy pozostać w USA. Jeśli wszystko idzie sprawnie po 3-5 minutach rozmowy możemy odbierać nasze bagaże z taśmy i rozpoczynać wymarzoną podróż.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wizach i całym procesie ich przyznawania zajrzyjcie tutaj http://bezwizdousa.pl/ 

Jednym z partnerów wspierających wejście Polski do programu Visa Waiver są Polskie Linie Lotnicze LOT, które na tę okazję przygotowały specjalny filmik. Znajdziecie go tutaj.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania odnoście USA, wizy itp piszcie śmiało w komentarzach 🙂

Mogą Ci się spodobać także

Zostaw komentarz. Twój adres e-mail nie będzie widoczny

7 komentarzy

 • Odpowiedz
  Kasia
  23 lipca 2019 at 00:59

  Przepraszam, że trochę nie na temat ale jakiej firmy i jaki kolor masz fugi w kuchni szukam czegoś podobnego do ładnych płytek. Ty masz swoją piękna podróż poślubną 🙂 i piękne zdjęcia a ja mam w końcu wymarzona podróż po upragniony domek. Pozdrawiam K.

 • Odpowiedz
  Kiki
  25 lipca 2019 at 00:23

  Fajnie Karolina, że zachęcacie do wizyty w USA! Mieszkam tu już od 10 lat i nadal nie mogę się nadziwić jak tutaj jest pięknie. No i widzę na insta, że szalejecie w moim stanie Kalifornia! Mam nadzieję, że macie w planach odwiedziny Big Sur – ach te widoki! Pozdrawiam i również namawiam do odwiedzenia parków w USA.

 • Odpowiedz
  Angela
  25 lipca 2019 at 10:57

  Wspaniale! Marzę o takiej podróży 🙂 Mnie w całym tym procesie wizowym przeraża jedynie fakt, że jak już ogarniesz tę całą skomplikowaną machinę, to na jej końcu (czyli an lotnisku już w Stanach) może się okazać że wszystko o d*** rozbić, bo urzędnik nie wpuści Ci.ę do kraju 😀 Wiem, że to mało prawdopodobne, ale jakoś mnie to denerwuje, bo możesz ponieść mnóstwo bezsensownych kosztów…

  Tak czy inaczej – wspaniałego czasu, Karolina!

  • Odpowiedz
   Gosia
   26 lipca 2019 at 10:45

   Jesli spelnia sie podstawowe warunki jak np. brak negatywnej historii z przekroczeniem dlugosci pobytu w przeszłości, do tego stala praca w Polsce to nie ma sie co martwic. Tez nad tym rozmyslalam w zeszłym roku ale w koncu wybor padl na wakacje w NY i obylo sie bez jakochkolwiek trudności. Polecam Stany!

 • Odpowiedz
  luota
  27 lipca 2019 at 22:35

  Wspaniale, też niedawno byłam na takiej podróży po Zachodnich Stanach! Zahaczyłam łącznie o 8 Stanów (w tym odwiedziłam parki narodowe, wielkie i małe miasteczka!) Jestem strasznie ciekawa czy Wasza podróż jest podobna do mojej 🙂 Czekam na wpis i zdjęcia 🙂

 • Odpowiedz
  puszczamyztorbami.pl
  29 lipca 2019 at 18:40

  Stany na pewno są bardzo interesującym miejscem, tylko właśnie załatwianie wizy najbardziej zniechęca. Fajnie, że rozwiewacie wątpliwości i rozjaśniacie temat laikom. Cieszę się, że Wam się udało tam wybrać i możecie się cieszyć zwiedzaniem 🙂

 • Odpowiedz
  Krzysiek
  22 stycznia 2021 at 15:01

  Kiedyś jakoś bardziej marzyłem o podróży do USA. Teraz patrząc na obecną gospodarkę i możliwości to już nie bardzo. To jednak nie oznacza, że nie chciałbym popatrzeć na ich cuda natury i wyjątkowe budownictwo.